EMC XtremIO

EMC XtremIO to macierz dyskowa wykonana w technologii Scale-Out w 100% wykorzystująca dyski Flash. Macierz ta dostarcza oprócz bardzo wysokiej wydajności i skalowalności również łatwość obsługi oraz zawansowane funkcjonalności do tej pory nie dostępne w urządzeniach dyskowych SAN.

Macierz XtremIO została zaprojektowana z myślą o aplikacjach wymagających bardzo wysokiej wydajności przy zachowaniu minimalnych opóźnień w dostępie do danych. Cechy te są realizowane z zachowaniem wysokiej ochrony przechowywanych danych, funkcjonalnością wysokiej dostępności, liniową redukcją powtarzalnych danych, obsługą wolumenów wirtualnych, kopiami migawkowymi oraz klonami wolumenów logicznych.

Wydajność

Bez znaczenia jak bardzo zapracowany jest system czy też, w jakim stopniu zajęta jest przestrzeń dyskowa, czasy dostępu oraz przepustowość pozostają na stałym przewidywalnym poziomie. Czas dostępu dla zapytania I/O kreuje się standardowo na poziomie mniejszym niż jedna milisekunda.

Skalowalność

XtremIO zbudowany jest w oparciu o architekturę Scale-Out. Podstawowa macierz składa się z pojedynczego bloku, który nosi nazwę X-Brick. Kiedy dodatkowa wydajność i przestrzeń są wymagane system skaluje się poprzez dołożenie kolejnych bloków X-Brick.
Wydajność skaluje się liniowo zapewniając, iż z każdym kolejnym blokiem X-Brick otrzymamy dwa razy większą liczbę IOPS (2x X-Brick to dwukrotnie większa liczba IOPS, 4x X-Brick to czterokrotnie większa liczba operacji IOPS, 6x X-Brick to sześciokrotnie większa liczba operacji IOPS). Czasy dostępu pozostają na tym samym niskim poziomie niezależnie od rozmiaru klastra.

Efektywność

Podstawową funkcjonalnością zaimplementowaną w macierzy jest liniowa redukcja powtarzalnych danych. XtremIO automatycznie redukuje (deduplikuje oraz kompresuje) dane w locie. Gwarantuje to redukcję zapisów, które trafiają do przestrzeni Flash zapewniając oszczędność miejsca oraz żywotność dysków. Wolumeny logiczne są tworzone zawsze w postaci wirtualnej (Thin Provisioning) bez żadnego wpływu na wydajność.

Ochrona

XtremIO wykorzystuje do ochrony przechowywanych danych algorytm (XDP XtremIO Data Protection), który oferuje lepszą wydajność niż obecne tradycyjne algorytmy RAID. Optymalizacja w XDP również związana jest ze zmniejszoną liczbą zapisów na dyski Flash.

Funkcjonalność

XtremIO oferuje blokowy dostęp do danych protokołami iSCSI oraz Fibre Channel.
XtremIO wspiera wysoko wydajne oraz oszczędne pojemnościowo kopie migawkowe, liniową redukcję danych (Inline Data Reduction - deduplikacja i kompresja), thin provisioning oraz pełną integrację VMware VAAI.

Więcej informacji o macierzy EMC XtremIO